ESTHub on riiklik satelliidiandmete keskus, mis võimaldab satelliidiandmeid mugavalt leida, vaadelda, töödelda ja soovi korral ka alla laadida. Erinevalt detailsetest ortofotodest, mille jaoks kogub Maa- ja Ruumiamet andmeid lennukiga pikemate ajavahemike järel, liiguvad satelliidid regulaarselt, pakkudes maastikumuutuste kohta kiiremat teavet.

Riiklikul tasandil on ESTHub see lahendus, mida kasutada erinevate satelliidiandmetega seotud teenuste ja rakenduste väljatöötamisel. Sellise platvormi olemasolu võimaldab luua ühtseid põhimõtteid erinevate arenduste ja vajaduste jaoks ning realiseerida täielikult ESTHubi potentsiaal. ESTHub annab võimaluse luua operatiivseid kaugseire teenuseid ja nende abil optimeerida tööprotsesse avalikus sektoris. 

ESTHub koos Enterprise Estoniaga (täna Eesti Kosmosebüroo EIS) on sõlminud lepingu Euroopa Kosmoseagentuuriga 2016. aastal, mille kaudu sai võimalikuks operatiivne Copernicus programmi andmete kuvamine, allalaadimine ja masstöötlemine ESTHubi platvormidel. Peale Sentineli satelliitidelt saadava info, kogub ESTHub ka Landsat-8 andmeid, pakkudes teenust ja töötlusvõimalusi kummagi andmete mitmekesiseks kasutamiseks.

Satelliidiandmeid hoiustatakse Eesti huviala kohta ning satelliidiandmete portaalis registreerunud ja sisselogitud kasutajale on võimalik ka andmete pärimine väljaspool huviala.

Sentinel 1, 2 ja Landsat 8 andmeid laetakse alla ja arhiveeritakse ESTHubis ligikaudu 200 kilomeetri ulatuses riigipiirist (Joonis 1) ning Sentinel 3 andmed katavad kogu Läänemere ja selle lähiümbruse (Joonis 2).

Joonis 1. Sentinel 1, 2 ja Landsat 8 andmete ulatus
Joonis 2. Sentinel 3 andmete ulatus
Copernicus andmete kasutamisel on tähtis silmas pidada viitamise reegleid. Kui registreerute (või teid registreeritakse) ESTHubi teenuste kasutajateks, siis nõustute Maa- ja Ruumiameti isikuandmete töötlemisreeglitega.

Satelliidiandmete masstöötlusi arvutusklastril, millel on ligipääs toorandmetele, saavad teha lepingulised kasutajad. Üks võimalus on kasutada töötlusportaali veebiliidest nimega Calvalus. Calvaluse hea jõudlus tuleneb peamiselt töövoogude paralleelse töötlemise võimekusest ja koodi käivitamisest otse andmete asukohas. Operatiivteenuste või keerulisemate perioodiliste töötluste jaoks on taristul ka paindlikumad võimalused koodi jooksutamiseks graafilise liidese vajaduseta. 

Kuna andmete töötlemine ja analüüsimine nõuab sageli paindlikkust ja koostööd, pakub ESTHub ka JupyterHub keskkonda. JupyterHub võimaldab kasutajatel, olgu nad teadlased, andmeanalüütikud või ametnikud, omada isiklikku tööruumi ühisel serveril. Selles on kaks erinevat kasutajaprofiili: tavakasutaja, kellel on mõnevõrra piiratud arvutusressurss ja kes saab rakendada andmete sisselugemiseks erinevaid veebikaarditeenuseid, ning eriõigustega kasutaja, kellel on JupyterHubi keskkonnas ligipääs toorandmetele ja arvutusklastrile.

ESTHubis on ka tööriistu, mis võimaldavad andmeid mitte ainult tõhusalt töödelda, vaid ka tulemusi visuaalselt analüüsida. Üks selline tööriist on xcube, mis võimaldab Maa vaatlusandmete muutmist analüüsivalmis andmekuubikuteks. Lisaks andmete töötlemisele võimaldab xcube kasutajatel tulemusi hõlpsasti visualiseerida, näiteks aegridade ja graafikutena.

Kui soovite satelliidipilte lihtsalt ja mugavalt vaadata ilma erialaste süvateadmisteta, pakub veebirakendus Satiladu selleks suurepärast võimalust. Andmed uuenevad iga päev ning on kättesaadavad juba sama päeva õhtul. Satilao otsinguleht pakub teenuse aadresse satelliidipiltide vaatamiseks GIS-programmides ning satelliidipildile klikkides saab edasi liikuda sisemisse rakendusse, milles on võimalik vaadelda satelliidipilte erinevates spektrikombinatsioonides, luua originaalseid kaardikihte ja neid teistega jagada (loe lähemalt).

Euroopa Kosmoseagentuuri satelliit Sentinel-2 toodab igapäevaselt pilte nii nähtavas valguses kui laiemas spektrivahemikus 433 nm ... 2280 nm. Üks punkt (piksel) pildil vastab 10-le meetrile looduses.

Maa-ameti Satiladu võimaldab igapäevaselt näha vabalt valitud piirkonna kohta Eesti alalt:

  1. harilikku värvifotot satelliidilt - seda saab võrrelda nt lennukilt tehtud pildiga samast piirkonnast;
  2. eri maakattetüüpide visualiseerimiseks ning vastava info ajakohastamiseks:
    • nn indekskaarte:
      • lähi-infrapunakiirguse ja punase laineala abil arvutatud NDVI-indeksi kaart - taimestiku kasvu intensiivsuse ja leviku ulatuse hindamiseks;
      • lühilaine-infrapunakiirguse ja rohelise laineala abil arvutatud NDPI-indeksi kaart - veepiiri eristamiseks veekogude puhul;
    • nn valevärvikaarte, mis saadakse, kui iga kaardil kuvatava punkti puhul kolmikus "punane-roheline-sinine" asendatakse mõni komponent silmale nähtamatust lainealast mõõdetud kiirguse intensiivsusega:
      • NRG - "lähi-infrapuna-punane-roheline" - talvise maakatte visualiseerimiseks;
      • NGR - "lähi-infrapuna-roheline-punane" - erinevate maastikutüüpide esiletoomiseks;
  3. kasutaja poolt kombineeritud ja häälestatud valevärvikaarte - erinevate andmeuuringute ideede vahetamiseks kolleegidega.

Eespool kirjeldatud kaardikihid on Satilaos kättesaadavad ning üksteisega võrreldavad Sentinel-2 terve arhiivi ulatuses, st alates 11. juulist 2015.


ESTHub alustas ametlikult tegevust 16. mail 2019. Selle valmimist rahastati Euroopa Regionaalarengu Fondi vahenditest 410 336,69 eur ulatuses. Täpsemalt loe Riigi Infosüsteemi Ameti struktuuritoetuste lehelt.

 

Juurdepääs teenustele

ESTHub-i töötluskeskkond

Kontakt

esthub@maaruum.ee

Tutvustavad videod


Viimati muudetud: 10.06.2025 17:21
Tagasi algusesse